אינך מחובר כעת  התחבר
כתבה בעיתון "הארץ"
יום שלישי 03 נובמבר 2015

" זיו מערכות חוללה מהפכה בעולם המחשוב של ענף הבנייה והנדל"ן "


חברת זיו מערכות מירושלים פיתחה פתרון ייעודי חדש ופורץ דרך, Assets One , לניהול בנייה ונדל"ן. הפתרון משולב באופן אינטגרטיבי במערכת ה- ERP של חברת SAP , ומלווה את מחזור החיים של ה"נכס", משלב הייזום וההקמה, דרך שלב המכירה השכרה ועד לשלב האחזקה השוטפת.


חברת זיו מערכות עוסקת למעלה משני עשורים בפיתוח ויישום מערכות תוכנה מתקדמות המספקות פתרונות מקצועיים לענף הבנייה והנדל"ן, והינה מהחברות המובילות בישראל בתחום זה. זיו מערכות היא שותף זהב של חברת SAP ישראל ושותף גלובלי של חברת SAP העולמית ובעלת הרשאה למכור וליישם את מערכת SAP Business Onee , שהינה מערכת ה- ERP לעסקים קטנים ובינוניים. מערכת SAP Business One מספקת כלים מתקדמים לניהול תהליכים פיננסיים, תהליכי מכירות ורכש, ניהול מלאי, ניהול קשרי לקוחות, הזדמנויות מכירה ושירות, והינה מובילה עולמית בתחום זה.


Assets One הוא פתרון ERP חדשני לניהול בנייה ונדל"ן המשולב באופן אינטגרטיבי במערכת ה- ERP של חברת SAP Business One ,SAPופותחה על בסיס הטכנולוגיה החדשנית של מערכת זו. הפתרון הייעודי מבוסס על ניסיון רב שנים של החברה בתחום יישום מערכות מחשוב בענף הנדל"ן. הפתרון הוא פתרון חוצה ארגון, המאפשר לחברות בענף הבנייה והנדל"ן שליטה מלאה על המתרחש הן בהיבטים פיננסיים/לוגיסטיים והן בהיבטים הנדסיים/נדל"ניים, ומסייע לדרגי הניהול בתהליכי קבלת החלטות, תוך יישום מנגנוני שליטה ובקרה.


מנכ"ל זיו מערכות, יצחק ידיד מסביר שפרויקט Assets One , שבמסגרתו פותחו כל מערכות המידע של החברה מחדש ושולבו במערכת ה- SAP , נולד מהצורך לספק לענף מערכת אחת אינטגרטיבית שתיתן מענה לצרכים הדינמיים המתפתחים של הענף ותטפל בקשת רחבה של צרכים פיננסיים הנדסיים ונדל"ניים על גבי פלטפורמה אחת.


"שילבנו במערכת ה- SAP את עולם התוכן הייחודי שלנו, ופיתחנו מערכת כוללת וייחודית לענף הבניה והנדל"ן". ידיד מתאר את העולם הישן בכל הקשור למערכות מידע בענף הבנייה. "תהליכי העבודה שהיו נהוגים בקרב רבות מהחברות בענף היו מבוססים על שימוש בתוכנות רבות, שנועדו לטיפול בצרכים מגוונים, לעתים של יצרנים שונים, שנדרשו 'לדבר' ביניהן באמצעות העברת ממשקי נתונים. כך למשל, עדכון של תנועות כספיות בתוכנה פיננסית חייב פעולות של יצוא קובץ נתונים מתוכנה אחת וקליטת הקובץ בתוכנה אחרת. זהו תהליך מסורבל שחשוף לתקלות טכניות ולשגיאות אנוש. מערכת Assets One כמערכת ERP מספקת בסיס נתונים אחד לכל מערך הנתונים הקיים בארגון, שמתעדכן באופן אוטומטי עם ביצוע תהליכים עסקיים, ובכך מייתרת את הצורך בהעברת ממשקים ומונעת אי התאמות בין המידע התפעולי והתקציבי לבין הנהלת חשבונות והתזרים הכספי".


מערכת ה-ERP הינה בשורה של ממש לענף הבנייה והנדל"ן, בעיקר מפני שהיא מייעלת ומפשטת תהליכים עסקיים רבים. לחברת זיו מערכות מאות לקוחות ואלפי משתמשים המפעילים את מערכות המידע שפותחו על ידי החברה. ידיד מציין כי "הסבנו לקוחות רבים, שפעלו בתצורה הישנה של ריבוי מערכות מידע, לתוכנת ERP אחת – Assets One . מהלך ההסבה הינו מהלך מורכב שמשלב מידע ונתונים מכמה מערכות ומעבירם למערכת ה- ERP . מהלך זה נועד לאפשר לחברות שימור המידע הקיים בארגון מחד גיסא, ורציפות בתפעול החברה והמערך העסקי מאידך גיסא. בסופו של התהליך כל הגורמים בארגון מתפעלים מערכת מידע אחת בעלת בסיס נתונים מרכזי ואחיד". ידיד מוסיף כי "עדכניות וחד ערכיות בסיס הנתונים הינם מרכיב חשוב ומשמעותי בעולם מערכות המידע, זאת בהשוואה למצב הקודם של ריבוי מערכות ובו ישויות מרכזיות בתהליך העסקי, כגון לקוח ו/או ספק, היו מוגדרות באופן שונה בכמה מערכות, מה שהקשה על העברת נתונים חיוניים בין המערכות והיווה מקור לתקלות. שינינו את הלך המחשבה של חברות רבות, וכיום אנו בעיצומה של מהפכה בענף".


Assets One זכתה לאחרונה גם בהכרה עולמית, כאשר בכנס SAP שנערך בברצלונה בחודש מאי האחרון זכתה חברת זיו מערכות בע"מ בפרס Global SSP Awards 2014 – Best New Industry Solution Awardd - "הפתרון התעשייתי החדש הגלובלי הטוב ביותר ל 2014", שהוענק לה עבור פתרון Assets One לענף הבנייה והנדל"ן, מטעם חברת SAP העולמית. בהתייחסות לזכייה ב פרס ולהפגנת האמון של SAP העולמית אמר ידיד כי "שיתוף הפעולה המצוין עם SAP בארץ ובעולם, מחויבותה של זיו לענף הבנייה והנדל"ן וחתירתה למצוינות, תוך שימוש בטכנולוגיה ובכלים מתקדמים של SAP , הם שהופכים את פתרון Assets One לפתרון עתיר שבחים והישגים".


Assets One מטפל ב"מחזור החיים" של הנכס וכולל מודול הנדסי לניהול פרויקטים יזמיים וקבלניים, מודול דיירים מורחב לחברות משכנות, מודול נכסים מקיף לניהול נכסים, ומודול אחזקה לטיפולבתחזוקת תשתיות מבנים ומערכות.


מודול הנדסי/ניהול הפרויקטים מטפל בכל שלבי הייזום והקמת הפרויקט, כולל הכנת כתבי כמויות, תעריפי מתכננים, אומדנים תקציביים, תחשיב הנדסי, ניהול מכרזים והשוואת הצעות, ניהול חוזים והתקשרויות עם מתכננים קבלנים וספקים, חשבונות חלקיים וסופיים, ניהול ספקים ורכש, ניהול תקציב ובקרה הנדסית. המערכת מספקת מענה מלא לצורכי ניהול הפרויקט, הן לחברות יזמיות והן לחברות קבלניות.


מודול דיירים/משכנת מיועד לחברות יזמיות/משכנות כולל חברות תמ"א וקבוצות רכישה שעוסקות במכירת דירות. לדברי ידיד, "התהליך מתחיל בשלב השיווק וניהול ההזדמנויות מול הלקוח הפוטנציאלי וממשיך עם ניהול ההתקשרות עם הדייר, לרבות ניהול 'תיק הדייר'. המודול מבוסס על מלאי הנכסים והדירות, על כל מאפייניהם,כולל מחירונים. המערכת מנהלת את חוזה הרכישה, לוח התשלומים, תהליכי הגבייה ורישום התקבולים, כולל ניהול שינויי דיירים. תהליך מסירת הדירה מנוהל במערכת ומאפשר מעקב שנת בדק, ניהול תלונות דיירים ושירות לקוחות.מודול רישום בטאבו מאפשר ניהול מלא של תהליך הרישום בלשכת המקרקעין. מודול מידע לקוח מאפשר ללקוח קבלת מידע עדכני באמצעות האינטרנט על מצב החוזה והתשלומים שלו".


מודול נכסים/ניהול שכירויות מטפל בכל ההיבטים של ניהול נכס מניב. לדברי ידיד, "מערכת Assets One מציעה פיתרון מלא לניהול מערך הנכסים והשכירויות לחברות המנהלות נכע סי נדל"ן, לרבות מבני משרדים, קניונים ומרכזים מסחריים, וכן לגופים השוכרים נכסים לשימוש עצמי. המערכת מנהלת את מלאי הנכסים להשכרה, ביצוע התקשרויות עם שוכרים/משכירים, ניהול תהליכי חיוב/תשלום מורכבים הכוללים העמסת עלויות וחישובי פדיון, חיובי חשמל מים וגז על בסיס קריאה ממוחשבת של מונים. ניהול גבייה באמצעות תהליכי מס"ב, ניהול מערך ההוצאות, הכנסות והתקציב השנתי. מערך רחב של דו"חות מספק מידע לצורכי בקרה ומעקב אחר התהליכים השונים המנוהלים במערכת".


מודול אחזקה מבוסס על מערך נתוני המבנים והמערכות המנוהל במערכת. מנגנון קליטת דיווחים על אירועים ותקלות במסגרת מודול אחזקה שוטפת מאפשר לדרגי הניהול בקרה ומעקב אחר השקעות שוטפות המבוצעות בנכס. מודול ניהול אחזקה מונעת מאפשר תזמון ביצוע עבודות אחזקה בציוד ובמערכות בהתאם להמלצות ולהוראות יצרן. באמצעות מודול תקציבי ניתן לנהל מסגרת תקציבית ומעקב ביצוע אחר עבודות האחזקה המבוצעות בנכס.


זיו מערכות פועלת גם בשוק הבינלאומי באמצעות עשרות שותפים עסקיים במדינות שונות. בימים אלה מנוהלים על ידי שותפים שונים ברחבי העולם כ- 15 פרויקטים להטמעה של מערכת Assets One . השותף המקומי מנהל את תהליך המכירה ללקוחות שלו, וכן את תהליך יישום והטמעת הפרויקט. זיו מערכות מספקת לשותפים רישיונות הפעלה למערכת, ומעניקה ייעוץ סיוע ליווי ותמיכה שוטפים.


מיכאלה טל | הארץ המחלקה המסחרית | אוקטובר 2015